Zapomoga
O ZAPOMOGĘ może ubiegać się student, który z przyczyn losowych znalazł się w przejściowo trudnej sytuacji życiowej
Wniosek o zapomogę losową należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia.
W szczególności zapomoga może być przyznana z powodu:
-
- nieszczęśliwego wypadku;
- obłożnej choroby studenta, rodziców, rodzeństwa będącego we wspólnym gospodarstwie domowym, małżonka lub własnych dzieci;
- poniesienia znacznych strat na skutek klęski żywiołowej,
- urodzenia dziecka (jeśli oboje rodzice są studentami Uczelni zapomoga przysługuje jednemu z nich);
- śmierci osoby z najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, mąż, żona, dzieci)
- innego nieprzewidywalnego zdarzenia wywołanego działaniem siły wyżej (np. kataklizmy lub analogiczne zdarzenia wywołane przez siły naturalne, wojnę, strajki, ataki terrorystyczne).
Utrata dochodu w rodzinie nie jest podstawą do uzyskania zapomogi lecz do przeliczenia dochodu w celu uzyskania stypendium socjalnego.
Jak poprawnie złożyć wniosek o zapomogę?
Po zalogowaniu się do systemu USOSweb należy wybrać (w górnej zakładce): DLA WSZYSTKICH a następnie WNIOSKI
Do wniosku należy dołączyć dokumentację poświadczającą zaistniałą sytuację (np. akt urodzenia, akt zgonu, inne dokumenty poświadczające zaistniałą sytuację).
W związku z tym, iż Uniwersytet Opolski nie dysponuje kasą stypendia przelewane są na konta osobiste studentów.
Numer konta (osobistego studenta) należy wpisać w USOSweb w zakładce STYPENDIA – NR KONTA
W razie problemów technicznych z wypełnieniem wniosku prosimy o wysłanie wiadomości z opisem problemu na adres helpdesk@uni.opole.pl W temacie listu należy wpisać “Wnioski USOSweb” a w treści listu podać: imię i nazwisko, identyfikator logowania, program (kierunek) i rok studiów. Prosimy podać szczegółowy opis problemu oraz, jeśli problem występuje w jakimś konkretnym miejscu, proszę podać numer ekranu (na każdej stronie składania wniosku widoczne jest oznaczenie w formacie “Ekran X”).
UWAGA: Po przyznaniu zapomogi w celu otrzymania wypłaty na konto konieczne jest odebranie decyzji. Decyzje będą przekazywane w wersji elektronicznej w systemie USOSweb!
UWAGA!!!
-
- Świadczenia o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-4 Regulaminu świadczeń dla studentów UO nie przysługują studentowi:
- posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeśli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia;
- w czasie oczekiwania na powtarzanie semestru;
- w okresie przedłużenia złożenia egzaminu dyplomowego.
- Łączny okres, przez który przysługują świadczenia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-4 Regulaminu świadczeń dla studentów UO, wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
- Łączny okres, o którym mowa w § 7 ust. 2 Regulaminu świadczeń dla studentów UO, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
- Do okresu, o którym mowa w § 7 ust. 2 i 3 Regulaminu świadczeń dla studentów UO , wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w ust. 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
- Zapomoga nie może być przyznana częściej niż dwa razy w danym roku akademickim
- Student nie może otrzymać zapomogi dwa razy na to samo zdarzenie